تنگی مجرای ادراری پیشابراه یا دریچه خلفی پیشابراه در پسران

تنگی مجاری ادرار

تنگی مجرای ادراری پیشابراه یا دریچه خلفی پیشابراه چیست؟

پیشابراه یا یورترا به مجرای ادراری که ادرار را از مثانه  تخلیه میکند گفته میشود.تنگی پیشابراه علل مختلفی مثل ضربه و تنگی ناشی از عفونت و…دارد .یکی از علل مهم آن وجود دریچه خلفی پیشابراه است که یک نقص مادرزادی نادرمیباشد که به علت یک چین از بافت داخلی لوله پیشابراه در مسیر جریان ادرار انسداد ایجاد میکند و مانع خروج راحت ادرار از مثانه میشود .این اتفاق در هفته 9 تا 14 دوران جنینی میافتد.و مختص به نوزادان پسر میباشد.شیوع آن 1 در 4000 جنین است.که البته تعدادی از آنها منجر به مرگ جنین میشود. به خصوص اگر تشخیص آن زیر 24 هفته جینی در سونوگرافی داده شود نشانه شدید بودن آن میباشد و غالبا منجر به مرگ جنین میشود.این مشکل با تنگی سوراخ سر آلت یا تنگی مه آ که یک مشکل خوش خیم و ناشی از ختنه میباشد متفاوت است و مطالب مربوط به آن را میتوانید در در این لینک مشاهده بفرمایید.

تنگی مجرای ادرار در پسراندر کودکان مبتلا به این عارضه، دریچه های مجرای ادرار مانع از خروج کامل ادرار از بدن می شود. در نتیجه  ادرار در بدن باقی می ماند و می تواند به اندام های دستگاه ادراری از جمله مجرای ادرار، مثانه، کلیه ها و حالب آسیب برساند. حالب ها لوله هایی هستند که ادرار را از کلیه ها به مثانه می برند.

نکته مهم اینست که تنگی یا دریچه پیشابراه با تنگی سوراخ  مجاری ادراری آلت پسران یا تنگی مه آ که یک عارضه ختنه میباشد ،کاملا متفاوت میباشد.

کودکانی که دریچه های خلفی مجرای ادراری مادرزادی دارند، ممکن است مشکلات مادرزادی مرتبط دیگری نیز داشته باشندمانند:

بیضه های نزول نیافته،فتق کشاله ران،عدم تشکیل کامل ریه،بیماریهای مادرزادی قلب،مقعد بسته،اختلالات آناتومیکال پاها.

 

تنگی مجرای ادرار

خطرات دریچه های خلفی مجرای ادرار یا PUV یا posterior uretheral valve  چیست؟

اگر کودک مبتلا به دریچه های خلفی مجرای ادراری تشخیص زودهنگام پیدا نکند، آسیب شدیدی به قسمت های مختلف دستگاه ادراری وارد می شود. این اندام ها می توانند با ادرار متورم شوند و به بافت ها آسیب برسانند.

دریچه پیشابراه چقدر رایج است؟

این بیماری از هر 4000 نوزاد در سراسر جهان 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. میزان بروز ایالات متحده بین 1 در 5000 تا 1 در 8000 تخمین زده می شود.

علت ایجاد دریچه های خلفی مجرای ادرار چیست؟

دریچه های خلفی مجرای ادرار یک بیماری نادر است که نوزادانی را که در بدو تولد به آنها اختصاص داده شده است، تحت تاثیر قرار می دهد. محققان مطمئن نیستند که چرا PUV اتفاق می افتد، اما این وضعیت در مراحل اولیه رشد جنین در هفنه 9 تا 14 حاملگی رخ می دهد. برخی از محققان معتقدند که این بیماری ممکن است یک بیماری ارثی باشد (از طریق خانواده  منتقل می شود)

علائم دریچه های خلفی پیشابراه چیست؟

علائم دریچه های خلفی پیشابراه می تواند از متوسط ​​تا شدید متغیر باشد.هرچند که در بسیاری از موارد درسنین پایین و حتی در نوزادی علامتدار میشوند ولی در مواردی تشخیص آن میتواند تا دهه دوم و سوم زندگی فرد به تعویق بیفتد.

شایع ترین علامت عفونت ادراری است.

سایرعلائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

قطع و وصل شدن جریان ادرار

زورزدن برای شروع ادرار کردن

باقی مانده ادراری یا احساس عدم تخلیه کامل مثانه بعد از ادرار کردن

عفونت دستگاه ادراری

عدم افزایش وزن در نوزادان

ادرار دردناک (که به آن سوزش ادرار نیز گفته می شود)

نارسایی کلیه

دریچه های خلفی مجرای ادرار چگونه تشخیص داده می شوند؟

در بسیاری از موارد در سونوگرافی جنین قابل تشخیص است .و به صورت هیدرونفروز یا ورم کلیه یا اتساع پیشابراه جنین و در موارد شدید کاهش مایع آمنیوتیک خود را نشان میدهد.

در بعد از تولد بدنبال اقدامات تشخیصی برای عفونت ادراری یا نارسایی کلیه و در سنین بالاتر بدنبال بررسی علل اختلالات ادراری تشخیص داده میشود.

در سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار کودک ورم یا هیدرونفروز ،اتساع حالب،افزایش ضخامت جدار مثانه و یا باقی مانده بالای ادرار دیده میشود.

تشخیص قطعی آن با عکس رنگی مثانه میباشد.برای انجام این عکس یک کاتتر در مثانه قرار داده می شود و ماده حاجب تزریق می شود. سپس، چندین عکس در جهات مختلف از مثانه و از پیشابراه در حال ادرار کردن گرفته میشود .در صورت وجود اتساع در پیشابراه قبل از دریچه انسداد تایید میشود.علاوه بر این انسداد آناتومی مثانه و یا برگشت ادرار نیز با این عکس قابل تشخیص است.در عکس مثانه زیر تنگی و دریچه پیشابراه همراه با مثانه عصبی ناشی از این انسداد را میتوانید مشاهده کنید.

تنگی مجرای ادرار PUVدر موارد نادری برای تشخیص نیاز به انجام سیستوسکوپی از مثانه میشود.

سیستوسکوپی : این آزمایش در اتاق عمل و زیر بیهوشی انجام میشود. از یک لوله کوچک و انعطاف پذیر با یک نور و یک لنز دوربین در انتهای آن برای مشاهده داخل دستگاه ادراری استفاده می کند

اسکن کلیه :با تزریق یک ماده رادیو اکتیو بدون ضرر به خون و جذب آن توسط کلیه انجام میشود.با این عکس پزشک از میزان آسیب ایجاد شده به بافت کلیه اطلاعات ارزشمندی بدست میآورد.

یورودینامیک یا نوار مثانه:یکی از اقدامات لازم برای این بیماران انجام نوار مثانه و در کودکان بالای 3 سال انجام نوار ادرار یا فلومتری میباشد.در این تست میزان عصبی بودن بودن مثانه و نوع مثانه عصبی تشخیص داده میشود.در این تست فشار مثانه و انقباضات غیر عادی و اسپاسم گردن مثانه و حجم و ظرفیت مثانه مشخص میشود.

آزمایش خون و ادرار : آزمایش خون و ادرار برای تعیین عوارض این تنگی از جمله عفونت ادراری یا نارسایی کلیه درخواست میشود.

دریچه های خلفی مجرای ادرار چگونه درمان می شوند؟

درمان دریچه های خلفی مجرای ادرار به شدت وضعیت کودک شما بستگی دارد. میزان آسیبی که می تواند به دستگاه ادراری کودک شما وارد شود بستگی به این دارد که مجرای ادرار چقدر مسدود شده است و چقدر طول می کشد تا این بیماری تشخیص داده شود

در موارد بسیار کمی، پزشک شما ممکن است در زمانی که هنوز باردار هستید، عمل جراحی را پیشنهاد کند، به خصوص اگر در سونوگرافی تشخیص داده شود که کودک شما الیگوهیدرآمنیوس دارد . این بدان معنی است که شما سطح مایع آمنیوتیک پایینی دارید. مایع آمنیوتیک برای رشد مناسب، از جمله رشد ریه، ضروری است

رایج ترین درمان برای دریچه های خلفی مجرای ادراری، یک عمل جراحی جزئی برای برداشتن دریچه انسدادی است. پزشک شما از یک سیتوسکوپ با دوربین استفاده می کند و آن را در مجرای ادرار کودک شما قرار می دهد. پزشک دریچه را برمی دارد (از بین می برد).

این روش بهترین روش و سریعترین روش برای درمان این اختلال است .ولی در بسیاری از مراکز درمانی کشور ما ابزار با سایزمخصوص نوزاد وجود ندارد و پزشک مجبور به انجام وزیکوستومی موقت میشود.وزیکوستومی ایجاد یک سوراخ کوچک در مثانه است که مثانه را به پوست وصل میکند و با خروج ادرار از این محل از فشار به کلیه ها و تخریب بیشتر بافت کلیه جلوگیری میشود.

درمانهایی دارویی:دادن آنتی بیوتیک برای پیش گیری از عفونت ادراری ،دادن داروهای تنظیم کننده اعصاب مثانه و کاهنده فشار مثانه از جمله داروهای لازم برای درمان این بیماران میباشد.

تزریق بوتاکس در مثانه:در مواردی که نوع مثانه عصبی اسپاستیک و با حجم کم مثانه همراه هست این روش به کار میاید.

دریچه های خلفی مجرای ادرار چه عوارضی دارند؟

بسته به شدت و زمان ایجاد این انسداد در دوره جنینی شدت آسیب میتواند بسیار متفاوت باشد .اگر انسداد در ماههای اول بارداری ایجاد شود آسیب به کلیه ها منجر به دیسپلازی و تخریب کلیه ها شده و حتی جراحی بلافاصله بد از تولد نیز نمیتواند باعث بهبودی کارکرد کلیه ها بود.در هر حال عوارض ناشی از این انسداد در طی زندگی به صور زیر خود را نشان میدهد:

ریفلاکس ادراری ، به این معنی که ادراراز مثانه به سمت عقب به کلیه ها  برگردد.

مثانه  عصبی

عفونتهای مکرر ادراری

بی اختیاری ادرار

ورم یا هیدرونفروز کلیه ها و آسیب به و تخریب بافت کلیه

نارسایی کلیه و نیاز به دیالیز و پیوند

آیا می توانم ازایجاد دریچه های خلفی پیشابراه جلوگیری کنم؟

دریچه های خلفی پیشابراه قبل از تولد کودک ایجاد می شوند. شما نمی توانید از وقوع آنها جلوگیری کنید. پزشک شما ممکن است بتواند این وضعیت را قبل از تولد تشخیص دهد. درمان معمولا بلافاصله پس از تولد انجام می شود.

پیش آگهی برای فردی که دریچه پیشابراه خلفی دارد چیست؟

بسیاری از افراد با دریچه های خلفی مجرای ادراری می توانند زندگی عادی داشته باشند. اگر کودک شما دریچه های خلفی مجرای ادرار دارد، احتمالاً برای نظارت بر عملکرد کلیه تا بزرگسالی به آزمایش خون دوره ای و سونوگرافی کلیوی نیاز دارد. بی اختیاری ادرار ممکن است در آینده یک مشکل باشد. نارسایی کلیه ممکن است در درصدی از افراد با دریچه های خلفی مجرای ادرار اتفاق بیفتد. این می تواند منجر به نیاز به جراحی پیوند کلیه شود .

خلاصه

اگر باردار هستید و پزشک شما دریچه های خلفی مجرای ادرار را ذکر کرده است، طبیعی است که نگران باشید. پزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا همه گزینه ها را برای درمان در نظر بگیرید. ممکن است، اما بعید است که کودک شما قبل از تولد جراحی شود.در موارد که انسدادشدید بوده و با الیگوهیدرامینوس یا کمبود مایع آمنیوتیک دور جنین همراه باشد و پزشک کلیه کودکان تشخیص دهد که نوزاد با نارسایی کلیه به دنیا خواهد آمد میتوانید  جهت سقط جنین از پزشک کلیه کودکان و پزشک زنان درخواست گواهی سقط بکنید. چشم انداز افراد مبتلا به دریچه های مجرای ادراری خلفی در طول سال ها بهبود یافته و همچنان رو به بهبود است و به این نوزادان اجازه می دهد تا زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند.

دکتر زهرا پورنصیری ،فوق تخصص کلیه و مجاری ادرار کودکان

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *